BISTECH Faz 2 VİOP Geçişi
reply

Değerli Yatırımcımız,

Borsa İstanbul A.Ş. ile NASDAQ arasında 20/01/2014 tarihinde imzalanan stratejik iş birliği anlaşması neticesinde yürütülen Uyum çalışmalarının ikinci fazı, BISTECH Faz 2 VİOP geçişi 6 Mart 2017 tarihinde iki aşamalı olarak devreye alınacaktır.

  1. İlk aşama 1 Mart 2017 Çarşamba gün sonu itibari ile devreye alınacaktır. Bu değişiklik ile %75 olan gün sonu sürdürme seviyesi  %100’e çıkarılacaktır. Hesabın gün sonu teminat seviyesi başlangıç teminatı seviyesinin altına düştüğünde ertesi iş günü teminat tamamlama ( nakit girişi ya da pozisyon kapama) zorunluluğu doğacaktır. Bu nedenle Margin call’da değilseniz dahi margin call’a düşme, margin call’da iseniz margin call’dan çıkma ihtimaliniz olacaktır.

Örnek: F_TRYUSD0417S0 kontratından 1 adet uzun pozisyon açtığınızı varsayalım. Bu işlem için en az başlangıç teminatı kadar nakdin yani 200 TL’nin hesabınızda olması gerekmektedir.

Mevcut uygulamada teminat seviyeniz %75’in altına düşene kadar  (150 TL) pozisyonunuz açık kalabilir. %75’in altına düştüğünde ise teminat tamamlamanız gerekmektedir.

Yeni uygulamada ise gün sonu sürdürme seviyesi  %100’ e çıkarıldığından gün sonunda teminat seviyesi başlangıç teminatı seviyesinin altına düştüğü gibi ( %75 sürdürme seviyesi aranmaksızın ) teminat tamamlama çağrısı yapılmaktadır. Yani hesaptaki teminat seviyesi 200 TL’nin altına düştüğü zaman teminat tamamlama çağrısı yapılacaktır.

  1. İkinci aşama 6 Mart 2017 tarihinde geçerli olacaktır. Bu aşamada  ise,

-          Kontrat adlarında değişiklik olacaktır,

-          Fiziki teslimat  T+2 olarak uygulanacaktır,

-          10 dakikada bir hesaplanan geçici uzlaşma fiyatları yeni uygulama ile 1 saat aralıklarla hesaplanacaktır,

-          Maksimum emir büyüklüğü dayanak varlık bazında değişebilecektir,

-          Alt ve üst fiyat limitlerinin belirlenmesinde dışarı doğru yapılan yuvarlama işlemleri artık daraltıcı şekilde yapılacaktır,

-          Yeni emir tipleri uygulamaya alınacaktır.

-          3 Mart akşamında açık olan İKG ve Tarihli emirler geçiş günü borsa tarafından iptal edilecektir.

Daha detaylı bilgi için http://www.borsaistanbul.com/docs/default-source/nasdaqgenelmektup/duyru-no-2017-22.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,

İNTEGRAL YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.